Клубовете по водна топка “Черноморец” и КПС “Варна” излязоха един срещу друг за 15-ти пореден път в морски маратон от дербита. Срещите се играха на новооткрития покрит басейн в комплекс “Меден рудник”.

Контролните срещи, които се играха в Бургас, бяха във възрастите - деца, момчета и жени-девойки. Мачовете са част от подготовката на двата клуба за участие в шампионатите на страната, където СКВТ “Черноморец” и КПС “Варна” отново ще се борят за призовите места.

Станчо Велков: Във Варна има символично съществуващи клубове
Треньорите в КПС „Варна” Станчо Велков (в ляво) и Найден Найденов.

Разговаряме със Станчо Велков - главен треньор в КПС “Варна”. По преценка на специалиста “Черноморец” и КПС “Варна” ще се намесят в разпределението на медалите в държавните първенства.

Г-н Велков, стана традиция “Черноморец” и КПС “Варна” да играят контролни срещи помежду си. Как възникна тази идея и с какво е полезна за двата клуба?

През 2005 г., когато Петър Йонов пристигна в Бургас, приложи своя опит и създаде школа с пирамида. От всички клубове “Черноморец” е вторият в България, в който има пълни отбори във всички възрасти и в женското, и в мъжкото направление.

Така заедно с колегата Йонов поставихме началото на т. нар. контролни приятелски срещи “Черноморско дерби”. Те се провеждат през пролетта и есента, съответно във Варна или в Бургас. Идеята е децата извън столицата да се обиграват. Така нашите състезатели притръпват, а психологическата нагласа е много важна, особено в малката възраст. Поставихме това начало и сега беше наш ред да дойдем – с три отбора, във възрасти деца, момчета девойки и жени.

В София има шест клуба, които играят постоянно помежду си. В Бургас има само един клуб по водна топка. Сега разбрах, че е създаден нов, но той докато проходи ще минат години.

Във Варна са доста клубовете по водна топка. Не играете ли контроли помежду си?

Играем всяка вечер контроли, но децата се опознават и така да се каже си знаят зъбките. Освен това в нашия град има символично съществуващи клубове и други, които са изявени – “Комодор”, нашият КПС “Варна”, “Черно море” и “Аква Спорт”. Другите клубове общо взето имат по една възраст.

Срещате ли разбиране във вашата кауза?

Родителите са мотивирани и помагат финансово. При нас от четири мандата общината ни дава безвъзмездно да използваме базата и се надяваме да продължим да я ползваме, защото има изключителен социален ефект.

Спортът стана единственият спасителен пояс, защото както казваше моя треньор “Спортът е здраве, здравето е по-важно от учението”. Защото каква е файдата, че си от елитна гимназия и на 40 г. ходиш с бастунче. Да не говорим, че е доказано че плувните спортове са най-здравословни.

Синът на нашия кмет Иван Портних прохожда в плуването и се надявам да го привлечем за каузата на водната топка. Така както и Димитър Николов подкрепят целево и приоритетно плувните спортове. Защото не може варненец или бургазлия да не могат плуват.

Харесва ли ви плувната база в Бургас?

Може да се каже, че във Варна имаме един от най-големите плувни комплекси в България с покрит басейн. Но това, което виждам тук, ми се струва, че е почти на същото, да не казвам на по-добро ниво от нашия басейн. Единственият кусур, който виждам, че е малко в страни от широкия център на Бургас и по-трудно достъпен. Във Варна пък се намира на единия край на града.

Това което виждам, че ври и кипи в Бургас с четирите басейна – “Меден рудник”, в Математическата гимназия, Младежкия дом и открития в Морската градина, което е един завършен цикъл. В Меден рудник виждам, че има и плитък басейн, който за начално обучение е абсолютен плюс. Казал съм на Петър Йонов, че той има интерес в Бургас да има поне два клуба за колективните спортове, които да се конкурират.

Българската водна топка има доста финансови затруднения и проблеми за разрешаване. По какъв начин това повлия на този спорт?

Нивото на българската водна топка е доста ниско през последните 25 г. Последно имаше два финала за европейска квалификация преди 10 г. за юноши и младежи, където се класирахме в 16-ицата на Европа и това е върхът. За съжаление, тази година на квалификациите за девойки и юноши до 17 г. отпаднахме от борбата, въпреки че децата бяха много ентусиазирани.

Но всичко опира до финансови средства. Надяваме се с избора на новото ръководство на федерацията пред два месеца, начело с г-н Костадин Динев, който е известен бивш ватерполист, баща му също, да направи пробив в международен план. Включително с целево финансиране, както и с базата.

Защото в София проблемът с базата е много по-тежък отколкото във Варна и Бургас. Те просто нямат къде да тренират. Сега идеята е да се вземе и ползва открития басейн на ЦСКА, който да се покрие зимата и там да бъде царството на софийската водна топка.

В последните три мандата на ръководството на федерацията – клубовете работят. В организационно и финансово отношение федерацията беше страшно затруднена. Едвам спасяваха първенствата. И аз се надявам, че нещата да се оправят с подкрепата и на централната власт, на министър Кралев, който е варненец, в кръвта си е спортист, и помага с всякакви проекти.

Както Бургас е европейска столица на спорта за 2015, през 2017 г. Варна спечели за европейска младежка столица и по този повод има целеви проекти, които ще касаят и плувните спортове. Един от тях е т. нар. плувен фестивал, който за първи път ще се проведе по трите вида олимпийски спортове едновременно на 7 и 8 август по време на Седмицата на морето. Очакват се около няколко стотин деца от цяла България. Т. е. без деца отдолу и подрастващи не можем да очакваме никакъв пробив.

За съжаление мъжките ни отбори са застаряващи, с малки изключения. Според мен трябва да се направи отделно ветеранска лига, тъй като става въпрос за много големи на възраст ватерполисти над 40-45 г., които искат да подържат форма, но не дърпат напред спорта.

Въпреки затрудненията, заедно с Петър Йонов, не спирате да търсите най-доброто за вашите отбори и за развитието на състезателите. Като че ли не си позволявате да лежите на стари лаври и не се равнявате с българската действителност?

Всяка година с колегата Петър Йонов ходим на международни турнири. В международен план ние сверяваме часовниците си с най-близко водещите страни – Сърбия, Черна гора, Словения, Унгария, включително и Румъния, които все още държат елита на Европа.

Сега му предложих да направим едно съвместно гостуване през есента или в Унгария - меката на водната топка, минавайки през Сърбия, или в Истанбул с трите най-силни отбори.

Към колко титли се е устремил КПС “Варна” през този сезон?

Ние сме си поставили за цел в женското направление на девойки и на жени да се борим за 1-2 място. Сега на европейската квалификация за девойки до 17 г. имахме пет състезателки от нашия клуб, три от тях в основния състав. Тази година и КПС “Варна” и “Черноморец” ще се намесят в разпределението на първите три места в държавните първенства.

От мъжкото направление за деца ще се борим за първата тройка, заедно с “Черноморец”. И борбата ще бъде на кръв, заедно с “Черно море” и “Комодор”, който спечели квалификационната група преди месец в Бургас. И за момчета до 14 г. също искаме да се преборим за медал.

В юноша младша за съжаление не попаднахме в първата шестица. Там сме 7-10 място. В отбора преобладават кандидат-гимназисти и както с жените и девойките много трудно се подържат тези възрасти.