"Черноморец" е пример за българската водна топка
Андрей Константинов беше главен съдия на държавното първенство за момчета в Бургас. Той е делегат на Европейската лига по плуване (ЛЕН). В Техническия комитет по водна топка е от 1986 г. Двукрате участник на олимпийски игри Мюнхен ‘72 (11-о място) и Москва ‘80 (12-о) и един от спортистите в “Идеалния ватерполен отбор на ХХ век”.
Г-н Константинов, каква е оценката ви за турнира?
Първо съм много приятно изненадан от новия басейн в Меден рудник, за първи път съм тук, и мога да кажа, че град Бургас може да служи пример в разбирането, което проявява за развитието на плувните спортове.
Специално за този турнир мога да кажа, че има добри таланти, които тепърва ще се развиват. Но важното е, че са открити навреме. Имам в предвид - отборите на “Черно море”, “Тича” и естествено “Черноморец”, където мога да ги посоча като пример за целенасочена и добре планирана работа в нашия спорт.
Както винаги организацията на турнира е отлична и се надявам, че финалът в тази възрастова група ще се проведе през лятото също в Бургас. Организацията е много добра. Виждам, че тук градът има отношение към водните спортове, предполагам че и към другите спортове е така. Много голямо впечатление ми направи, единствено може би в България, на басейна срещнах доброволец по програмата “Еразъм”. Това показва, че Бургас е отворен към европейските програми и преди всичко за развитието на спорта, което още веднъж говори за положителното отношение към младите хора.
Случайно ли е присъствието на толкова много отбори в тази възраст? 15 тима много ли са или малко?
Не е случайно. Но бих казал, че са малко за България, тъй като водната топка е един изключителен спорт, който развива много важни качества за бъдещето развитие на младите хора. Освен това децата идват на басейна и им харесва, че има игра, топка, гол, има врата, което ги привлича повече отколкото плуването, което в определени моменти се явява като скучен спорт. Радостно е, че има толкова много деца и мисля че може да има повече.
Има изненади в другите квалификационни груби и като че ли се очертава едно засилено морско присъствие във финалната шестица.
Морското присъствие не е никак случайно, защото във Варна и в Бургас се работи добре. Освен това там басейните са предложени на клубовете, които развиват водните спортове безплатно или срещу минимално заплащане, което е изключително огромна помощ за развитието на тези спортове.
Наблюдава се масовост и голяма активност в малките възрасти, но не така стоят нещата при по-големите, където след 10-11 клас има отлив.
До тук добре, наистина. Намираме деца, разбира се не във всички клубове подборът е идеалният, но има деца, които играят на прилично равнище. След това обаче не достигат средства, за да могат те да продължат пътя си като професионални спортисти и това е причината да ги губим, когато навършат 15-17 г., и това е съвсем естествено, защото те си търсят пътя в живота след като видят че на спорта не могат да разчитат. Единствено, за съжаление, за тях остава открит пътят да играят някъде в клубовете в чужбина, където да учат и да се реализират като състезатели.
Какво ново предстои във федерацията?
Предстоят европейски първенства за юноши, 19-годишни и по-малко, и България ще участва на момчета и момичета. При момичета България се класира директно на финала в Холандия през август, а момчетата трябва да преодолеят една от квалификационните групи в началото на май в Малта.